November 2025
Toen ik jong was moest de ambulante begeleiding nog uitgevonden worden. Thuis werd er ook niet veel gesproken over mijn visuele beperking. Mijn ouders leerden mij zoveel mogelijk gewoon overal aan mee te doen, waarvoor ik ze nog steeds dankbaar ben. De keerzijde was dat ook zaken als energiebalans nooit echt aandacht hadden. Ik was gewend tot aan het gaatje te gaan.
Toen ik midden veertig was lukte dat niet meer. Toen ik binnen het management van een klein bedrijf een tijdje de eindverantwoordelijkheid droeg was het op een dag helemaal op. In die burn-out besefte ik dat ik in de loop van de jaren mijn creativiteit steeds minder was gaan inzetten. Terwijl juist die creativiteit mij veel energie gaf en zo voor de balans kon zorgen. Na een jarenlange procedure werd ik afgekeurd.
Grappig genoeg gaf dat de ruimte om weer iets op te bouwen. Ik bracht een bezoek aan de open dag van de kunstacademie. Ik zag daar de afdeling autonome kunst en ontdekte dat er dus ook iets bestond waarbij je niet aan de verwachtingen van de wereld om je heen hoefde te voldoen, maar waarbij je jezelf als uitgangspunt kunt nemen.
Op een dag moesten we ook leren stillevens te tekenen. Daar zag ik erg tegenop. Wat een energie kostte dat kijken naar zo’n voorstelling. Totdat de docent aan mij vroeg wat ik dan eigenlijk zag van het stilleven. Ik vertelde haar dat ik vooral gekleurde vlekken en schaduwen zag. Haar reactie: “O, wat fijn, dan hoef ik jou niet af te leren naar al die details te kijken”.
Dat was een keerpunt in mijn leven. Voor het eerst ervoer ik dat mijn manier van kijken ook de basis kon zijn van hoe ik in mijn kunst met de wereld communiceerde. En zo is het gebleven. In de jaren daarna gaf ik mijn kunstenaarschap vorm. Grappig genoeg werk ik juist vaak met details, maar die zie ik zelf niet altijd. Voor mij is de combinatie van geluid met de tactiele waarde van het materiaal het belangrijkste geworden: boetseerwas, zout, hout, textiel, zeep, klei. Ook ben ik zelf altijd model in mijn eigen video’s. Of gebruik ik mijn eigen hartslag in mijn kunstwerken. Beter kan ik mijn eigen kijk op en verbinding met de wereld niet overbrengen.
Wie geïnteresseerd is in mijn werk: www.frankterbeek.nl
Werkt uw organisatie voor blinde en slechtziende mensen? Dan kunt u bij ons een subsidie aanvragen.
Wilt u ons werk ondersteunen? Kijk hier op welke verschillende manieren dan kan.
Katholieke Stichting voor Blinden en Slechtzienden
Postbus 50, 5360 AB Grave
T 06 51 63 69 27
info@ksbs.nl